נגב+

מבטן האדמה – למאדים

שתפו ב-

שיתוף פעולה ייחודי עם נאס״א במכרה בולבי של כיל באנגליה מסייע בחקר מאדים. במעבדה יוצאת דופן בעומק כקילומטר מתחת לפני השטח, מפותחים כלים שיחקרו את הכוכב בעתיד

בלב האדמה, אי שם בצפון אנגליה, שותפה חברת כיל לפרויקט מרשים שיכול לסייע לחוקרים להתקרב לפתרון השאלה המסקרנת – האם יתכנו חיים על מאדים?

ההתקדמות המדהימה בשנים האחרונות בחקר החלל הולכת וצוברת תאוצה עם פיתוחים טכנולוגיים שונים המאפשרים להתקרב קצת יותר לכוכבים מרוחקים, ולנסות ללמוד אותם באופן מעמיק. אחד מכוכבי הלכת המסקרנים ביותר הוא מאדים, ומדענים בכל העולם לוטשים אליו עיניים בוחנות בניסיון לבדוק האם יכולים להתקיים עליו חיים, והאם בני אדם יוכלו – בשלב מסוים – לחיות שם.

המכרה, מאפשר לחוקרים לייצר סביבה הדומה למאדים, ולחקור עליה כלים שונים בהם אולי יעשו שימוש על כוכב הלכת עצמו ואף על הירח.

בדומה לכדור הארץ, מאדים הוא כוכב לכת סלעי. האטמוספירה בו דלילה פי מאה מזו שבכדור הארץ, וממוצע הטמפרטורות הוא מינוס 60 מעלות, כאשר בקטבים הטמפרטורות צונחות למינוס 125 מעלות. ועדיין, תנאי האקלים והעונות על מאדים מזכירים קצת את אלה בכדור הארץ וזאת בשל המרחק שלו מן השמש, וכן בשל העובדה כי בדומה לכדור הארץ, גם במאדים יש מחזוריות עונתית באקלים.

אחד המיזמים הבולטים בחקר המאדים הוא Mars Science Laboratory (MSL) של נאס״א. זוהי משימה המתבססת על מעבדה ניידת בשם Curiosity, שנחתה על הכוכב ב-2012 ושולחת משם מידע רב ערך. אך כדי לנסות לדמות את התנאים הקיימים על מאדים, נאס"א לא מסתפקת בנתונים הנאספים על ידי Curiosity ונעזרת בשיתוף פעולה עם כיל, במכרה בולבי של החברה שבצפון אנגליה.

אולי יעניין אתכם גם

חידת החומר האפל תפוצח במעבדה שבעומק האדמה?

מה הקשר בין אמנות למכרה האשלג הגדול בעיירה הבריטית המרוחקת בולבי?

המכרה, המצוי בסביבה ייחודית ובעומק של 1.1 ק"מ, מאפשר לחוקרים לייצר סביבה הדומה למאדים, ולחקור עליה כלים שונים בהם אולי יעשו שימוש על כוכב הלכת עצמו ואף על הירח. "המעבדה קיימת כבר כ-20 שנה. בשנים האחרונות המחקר בה התרחב מאוד וכולל בחינת חיים בסביבות קיצוניות על כדור הארץ ומעבר לו, כמו גם פיתוח ציוד מחקר שיכול לעבוד בסביבות אלו", מסביר שון פיילין, מנהל תחום אנרגיה אפלה ומדען בכיר בכיל בולבי. הוא מציין כי במסגרת שיתוף הפעולה עם נאס"א שהושק לפני כשלוש שנים, נוטלים חלק גופים נוספים ביניהם חוקרים מאוניברסיטת אדינבורו, מדענים ממגוון תחומים מאוניברסיטאות בבריטניה, הודו, שוודיה, ארה"ב וסוכנות החלל האירופית (ESA).4

פיילין: "יש הרבה ממצאים מעניינים בכל מיני תחומים, בין השאר פיתוחים שישולבו במסע הבא של (European Mars rover (ExoMars".

המעבדה בבולבי פועלת כבר שנים רבות ומארחת שיתופי פעולה מגוונים בין חוקרים ממקומות שונים בעולם, ממגוון תחומי עניין. לדברי פיילין, המחקר המתקיים באתר תורם לא רק לקידום המדע ולגופים השונים הנוטלים חלק במחקר, אלא גם לכיל עצמה. "המחקרים הנעשים כאן מייצרים תוצרים פורצי דרך שגם אנחנו כחברה יכולים להפיק מהם תועלת, למשל בכל הקשור לשכלול מכשירים שונים המסייעים בניתוח סלעים ובמיפוי מנהרות", הוא מסביר. לדבריו, העבודה המשותפת עם גורמים שונים חיצוניים לחברה מתנהלת היטב. "המחקר מתנהל לצד העבודה השוטפת במכרה מבלי להפריע לה. בנוסף, החוקרים נעזרים בידע הרב שנצבר בחברה הקשור לגיאולוגיה המקומית הייחודית של המכרה, ומקבלים מענה הנדסי בהתאם לצרכים שעולים תוך כדי עבודת המחקר".

האם המחקר הוביל כבר לתוצרים מעניינים שיסייעו בהמשך בחקר המאדים? "בהחלט", מתגאה פיילין: "יש הרבה ממצאים מעניינים בכל מיני תחומים. כך למשל, בין השאר, פיתוחים שישולבו במסע הבא של ("European Mars rover (ExoMars.

שתפו ב-