נגב+

במלחמה העולמית על המסכות, לישראל יש נשק סודי

שתפו ב-

כיל העמידה לרשות משרדי הבריאות והביטחון את מערך הרכש המפותח שלה בסין וסייעה להביא ארצה רכבת אווירית עם ציוד מיגון מפני קורונה בהיקף של כ-20 מיליון דולר. את העסקאות מבצעים עובדים בסין, אולי המדינה היחידה בעולם כיום שמוכנה לייצא ציוד מיגון

 

אלו ימים משונים מאוד. תוך שבועות ספורים השתבשה השגרה המוכרת, הכלכלה עברה טלטלה, רוב הישראלים יושבים בבית וסדרי העדיפויות של כולנו השתנו לחלוטין. בעידן הקורונה, מסכות, חליפות מיגון, ערכות בדיקה ומכונות הנשמה הן הזהב החדש, הרשויות נלחמות על בריאות הציבור וכל ארגון נדרש להגדיר מחדש את תפקידו במרחב ובקהילה שבהם הוא פועל.

משבר הקורונה מצא את כיל בעמדה ייחודית לתרום למדינה. סין מהווה עבור כיל שוק מרכזי, והיקף פעילותה בו כ-800 מיליון דולר. מצבת העובדים של החברה בסין שנייה בגודלה רק לזו שבישראל ומונה כ-2,000 עובדים. לכן עם פרוץ המגפה, יתרונותיה המשמעותיים של כיל היו ברורים, והיא העמידה לרשות משרדי הבריאות והביטחון את מערך הרכש המפותח שלה בסין. כיל סייעה בשלב הראשון להשלים רכש בסכום של כ-20 מיליון דולר שהוקצו לטובת רכש ציוד מיגון ומטושים במדינה, כשאת העסקאות מבצע צוות של 10 עובדים בישראל ועל אדמת סין. בין היתר, נרכשו חצי מיליון חליפות מגן, עשרות אלפי מטושים וכמעט מיליון מסכות. בשיתוף עם אל על, כיל החלה להפעיל רכבת אווירית לישראל הכוללת 11 טיסות, שיעבירו את הציוד לישראל.

הנוכחות של כיל בסין והקשרים העסקיים שטוותה במדינה מסייעים כעת לישראל, שמתחרה במדינות רבות על הצטיידות במוצרים הדרושים למאבק בנגיף הקורונה. סין היא אחת היצואניות המרכזיות של ציוד מסוג זה: בניגוד לרוב מדינות העולם, היא הצליחה להשתלט לעת עתה על מגפת הקורונה בשטחה ומוכנה לייצא ציוד. אך התחרות עזה והסחורה מעטה. לכן, מנהלים מקומיים מטעם כיל מגיעים פיזית למחסנים ולקווי הייצור בסין ומוודאים כי הציוד שנרכש אכן עושה את דרכו ארצה.

המהלך יצא לדרך לאחר רכישה מוצלחת קודמת ותרומה של כ-20 אלף מטושים באמצעות כיל, בהיקף של כ-250 אלף שקלים. כמו כן, תרמה כיל במהלך חודש מרץ 750 אלף שקלים לבית החולים סורוקה בבאר שבע ו-150 אלף שקלים עבור הקמת מתחם בידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. בנוסף, תרמה כיל 1,000 מסכות N95, 2,500 חליפות מגן ומדי חום למרכז השליטה הלאומי, לקופת חולים מכבי ולבית החולים ברזילי באשקלון.

אולי יעניין אותך גם:

הכירו את יחידת החילוץ של כיל

לחדש את הטבע במלוא העוצמה: התוכנית לשיקום שטחים

גם הפן הקהילתי שבהתמודדות עם המשבר זוכה למענה באמצעות מיזם ״חושבים-עושים״ אשר פועל גם בימים שבשגרה. עם כניסתו של הסגר לתוקף, פרסמה כיל קול קורא לקהילות הנגב לתמיכה בפרויקטים קהילתיים ומקומיים. עד כה הוגשו כ-80 הצעות לפרויקטים ואושרו כ-30 מתוכם הכוללים בין היתר ערכות יצירה לילדים, ערכות תמיכה למשפחות עם ילדים עם צרכים מיוחדים, הדרכת קשישים בשימוש באפליקציות דיגיטליות שונות, משחק משפחתי דיגיטלי ועוד. בנוסף, באמצעות  דף הפייסבוק כיל עם הקהילה, מונגשים לציבור תכנים מעניינים ויצירתיים, עד הבית.

לפעילותה של כיל בימי הקורונה יש חשיבות נוספת ומכרעת למשק הישראלי. כיל מוגדרת כמקום עבודה חיוני, ולפיכך היא ממשיכה לפעול ולייצר בהתאם להנחיות, גם בימים אלה. הסיבה לכך היא מעורבותה של כיל בשורה של תהליכי ייצור ותעשיות, שפשוט אי אפשר להשבית בשום מצב. בתחום המזון, למשל, כיל מספקת 50 אחוזים מכמות הדשנים לחקלאות המקומית. היא מייצרת חומרי גלם המשמשים את תעשיית התרופות, מפיקה חומרים החיוניים להפעלת מתקני התפלה ותחנות כוח, ובנוסף, אחראית לייצור היפוכלוריד, או בשמו הידוע יותר אקונומיקה. בעידן שבו כולם מחטאים הכל, זה מצרך חיוני מאוד.

כל עוד המגפה כאן, המאמץ לגייס עבור גורמי הרפואה עוד ציוד ועוד אמצעי מיגון מצילי חיים יימשך. כארגון מוביל ומרכזי במשק, כיל היא חלק משמעותי במאמצים הללו. הירתמות ואחריות חברתית הן שם המשחק.

 

שתפו ב-