נגב+

מניפים את דגל הגיוון בברזיל

שתפו ב-

שילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה אינו משימה בלתי אפשרית, כאשר כולם נרתמים לשינוי ומרוויחים ממנו

המודעות העולמית לחשיבות השילוב של אנשים מרקע מגוון במקומות העבודה גברה מאוד בעשור האחרון. בענפי העסקים והתעשייה, חברות עושות מאמץ לקלוט עובדים מכל גווני הקשת האנושית. ארגונים מתאימים את מדיניותם כך שכל עובדיהם יחושו בנוח ויתקבלו על ידי עמיתיהם, ללא קשר למגדר, צבע עור, מוגבלות, מצב כלכלי, דת או מוצא אתני.

כיל עוסקת בנושא שנים רבות ושואפת לקלוט אוכלוסייה מגוונת ככל האפשר. כיל יוזמת פעילויות באתריה השונים כדי לסייע לעובדים ומנהלים לאמץ את השונות ולאפשר לכולם לחוש בנוח. ברוח זו, בכיל ברזיל הושק פרויקט גיוון והכללה מיוחד.

לוראני קנדידו, מנהלת כח האדם של כיל בדרום אמריקה, מסבירה כי מאז שעובדים עם מוגבלויות החלו לעבוד באתרי כיל ביבשת, עלה צורך לפתח שיח עם העובדים כדי לעודד סביבה מכילה. עם זאת, היא אומרת, "לא רצינו לפתוח ערוץ שיח רק סביב סוגיית שילוב עובדים עם מוגבלות. ראינו בזה הזדמנות לדון בגיוון באופן כללי".

ההזדמנות אותה היא מזכירה הגיעה ב-17 בספטמבר 2019, כאשר אתר כיל ברזיל בסאו פאולו ציין את יום הגיוון הראשון שלו בפעילויות מיוחדות לעובדיו. היום נפתח בארוחת בוקר חגיגית, שבמהלכה מנהל כוח האדם והמנהל הפיננסי של האתר, ג'אלמה דה פאיבה, הציג את הנושא. לאחר הארוחה נערכה סדנה  שנועדה להקנות לעובדי כיל ברזיל כלים שיסייעו להם לעבוד לצד אנשים החיים עם מוגבלויות.

בהמשך, כיל אירחה דיון שבו 17 עובדים קיבלו את ההזדמנות להביע את רעיונותיהם ודעותיהם על היחס לחברי קהילת הלהט"ב, כולל נושאים כהפיכת הומופוביה לפלילית (נושא שעלה לאחרונה לכותרות בברזיל), זכויות מוקנות, אפליה, וכן התערבויות ודרכי חינוך שיאפשרו להפחית דעות קדומות וסטיגמות. הדיון הסתיים בצפייה משותפת בסרט "לאהבה אין תוויות". המסר הוא שעובדים יכולים לחוש בנוח לשוחח בפתיחות על נושאים אלו, ולהציע כיצד כיל יכולה להשתפר בתחום זה ובכל הקשור לגיוון והכללה.

לאחר ארוחת צהריים, התקיים דיון נוסף בנוגע לשונות גילאית, שבמהלכו דנו העובדים בהעסקת מתמחים צעירים. המשתתפים צפו בקדימון לסרט "המתמחה" כדי שיתוודעו לזווית הראייה ותחושות המתמחים כאנשים צעירים במקום עבודה חדש להם. המשתתפים הביעו רצון לערוך דיונים נוספים בנושאים הללו, כדי לסייע להם ללמוד כיצד לנהל ולעבוד לצד אנשים מרקע שונה. "אנו מעוניינים להמשיך בפעילויות הסדנאות והדיונים ולהרחיבן לאתרי כיל נוספים בברזיל״, אמרה לוראני קנדידו. ״אנו שואפים לקדם אירועים חברתיים הנוגעים למגוון ושונות ולהבטיח שכל אוכלוסיית ברזיל מיוצגת באתרי כיל ברזיל על כל גווניה".

 

אולי יעניין אותם גם:

איך עוזרים לילדים להתלהב ממדע, אפילו לפני גיל 6?

אף אחד לא נשאר אדיש: פרויקט התנדבות ייחודי בבאר שבע

 

יום המגוון הסתיים בהצגת נתונים למשתתפים מאתרי כיל בדרום אמריקה, שהוכיחו כי כבר חל שיפור בתחום. הוצגה עלייה של 2% במספר הנשים בתפקידים שונים, וכן עלייה של 2% במספר העובדים שאינם לבנים המועסקים באתרי כיל ביבשת. כרגע מועסקים חמישה עובדים עם מוגבלויות בכיל, שיפור מהשנה שעברה, במהלכה הועסק רק עובד אחד עם מוגבלות.

לאורך היום כולו, תגובות העובדים היו חיוביות מאד, וניכר כי הם נהנו מההשתתפות בפעילויות, חלקו חוויות אישיות וחשו בטוחים להעלות שאלות. בסוף היום העובדים סיפרו עד כמה הפיקו ערך מהפעילויות והביעו רצון שיום הגיוון יצוין שוב באופן דומה בשנה הבאה.

"שיח הוא רק ההתחלה, אך אנו כבר רואים את עובדינו מכבדים שונות ומעלים שאלות״, מסכמת לוראני קנדידו. אנו שבעי רצון מכך שעובדים בעלי מוגבלויות שקיבלנו לעבודה בתחילת 2019 עדיין עובדים כאן. בסקר ׳המעסיק המועדף׳ האחרון שבוצע בחברה, נושא הגיוון וההכללה זכה לציון השיפור השני הגבוה ביותר מכל הקטגוריות, בהשוואה לסקר הקודם. הדבר מצביע על כך שהעובדים מאמינים בחשיבות של יצירת סביבת עבודה מגוונת ומכלילה".

שתפו ב-