נגב+

המרכיב הסודי של מהפכת האנרגיה הבאה

שתפו ב-

חשבתם פעם לאן הולכת האנרגיה של השמש בלילה? סוללות מיוחדות המבוססות על ברום מאפשרות היום לאגור אנרגיה סולארית בצורה הרבה יותר חכמה, חסכונית ובטוחה

זה אולי נשמע כמו שאלות פילוסופיות אבל חשבתם פעם לאן הולך החשמל של השמש בלילה? ומה קורה במצב שבו תחנת רוח מפיקה חשמל, אבל אין מי שישתמש בו? אלה רק חלק מהבעיות שייתכן שעומד להימצא להן פתרון. בתקופה האחרונה עוסקת חזית הפיתוח בתחום האנרגיה בייצור ובהפצה של סוללות ייחודיות המסוגלות לאגור חשמל, כך שעסקים קטנים וגדולים, וכן בתים פרטיים, יוכלו לצרוך בשעות החשיכה יחידות חשמל שהפיקו פאנלים סולאריים בשעות היום.

אחד האתגרים הגדולים ביותר שניצבו בפני תעשיית ייצור האנרגיה מאז תחילתה היה יצירת תיאום מקסימלי בין כושר ייצור החשמל – לבין הצריכה שלו. כלומר, כל יחידת חשמל שיוצרה בתחנת הכוח הייתה נצרכת בו במקום. ירידה מתמשכת ועקבית לאורך העשור האחרון בעלות ייצור אנרגיה מתחדשת, הבליטה את הצורך בפתרונות לאגירת אנרגיה.

הפוטנציאל הטמון באגירת אנרגיה גדול עוד יותר כשמדובר באנרגיה מתחדשת. בשונה מייצור חשמל בתחנת כוח, אין איש שיכול לקבוע מתי תנשב הרוח, או שיכול "לסגור" את השמש לשעה קלה של ירידה בצריכת החשמל. על הרקע הזה התפתח בשנים האחרונות ענף של אגירת אנרגיה במה שקרוי בעגה המקצועית "סוללות זרימה". סוללות אלה מבוססות על שימוש בכימיקל בשם ברום שנמצא באזור שלנו בשפע ומופק על ידי כיל. הן מסוגלות לאגור אנרגיה לאורך זמן, בצורה יציבה לעומת סוללות הליתיום הנפוצות ויותר, ולספק אנרגיה בכל שעות היממה ובכל ימי השבוע.

כמדינה מתקדמת בפיתוח טכנולוגיות של אנרגיה מתחדשת בכלל, ושל אנרגיה סולארית בפרט, גם ישראל צפויה להרוויח בגדול מהטכנולוגיה החדשה. שימור ואגירת אנרגיה צפויים להוזיל את מחיר האנרגיה

 

מחקרים עדכניים מצאו שהשימוש בסוללות זרימה מבוססות ברום צפוי להשתלב בשוק האנרגיה העולמי בצורה משמעותית בעשור הקרוב. החוקרים מעריכים שאגירת חשמל בסוללות זרימה תהיה זמינה גם לשימוש תעשייתי וגם לשימוש בית..

סוללת ברום. צילום: מתוך מאגר כיל

אולי יעניין אותך גם:

כך מסייעת הטכנולוגיה לקצור יותר פירות

המולקולה שכמעט אי אפשר בלעדיה

 

ישראל צפויה להרוויח בגדול

כמדינה מתקדמת בפיתוח טכנולוגיות של אנרגיה מתחדשת בכלל, ושל אנרגיה סולארית בפרט, גם ישראל צפויה להרוויח בגדול מהטכנולוגיה החדשה. כבר בשנת 2011 קבעה ממשלת ישראל יעדים לייצור חשמל בצורות של אנרגיה מתחדשת – ובעיקר אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח. היעד הוא כי בשנת 2020 ישראל תייצר 10% מסך האנרגיה שנצרכת במדינה בשיטות של אנרגיה מתחדשת, ועד שנת 2030 שיעור זה צפוי להאמיר ל-17%. שימור ואגירת אנרגיה לא רק שיסייעו להגיע ליעד שקבעה הממשלה, אלא שהוא גם צפוי להוזיל את מחיר האנרגיה.

תהליך דומה עובר על יתר מדינות העולם המערבי, וכן על מעצמות המזרח – סין והודו. על פי נתוני הבנק העולמי, עלה שיעור צריכת האנרגיה המתחדשת בעולם בכ-2% בין השנים 2007 ל-2015. זה אולי נשמע מעט, אבל מדובר בהפקת חשמל בכמויות עצומות, ומגמת הגידול נמשכת. לפי מחקר רשות החשמל האמריקאית, ייצור חשמל ממקורות מתחדשים צפוי להגיע בשנת 2040 לרבע מצריכת החשמל הגלובלית.  כאמור, מה שמתחבר ומאפשר ייצור וצריכה יעילים יותר של אנרגיה מתחדשת הן אותן סוללות זרימה, שמתבססות על הברום שמפתחת חברת כיל הישראלית.

אילן בהר, מנהל פיתוח עסקי בחטיבת הפתרונות המיוחדים של חברת כיל, מסביר כי כיום סוללות מבוססות ליתיום הן הנפוצות ביותר, אולם הליתיום הוא חומר יקר ובעל זמינות מוגבלת. "תרכובות הברום, אשר אותן כיל מספקת לתהליך, הן מרכיב ליבה חדש יחסית בפתרון אגירת האנרגיה, כאשר אחד המאפיינים הבולטים של סוללות מבססות ברום הוא עמידות ויציבות לאורך זמן". בהר מוסיף, כי "הביצועים של הסוללה לא דועכים, ואת זה ניתן לספק באופן שהוא תחרותי ואטרקטיבי ללקוח".

שתפו ב-